چگونه ماری جوانا را ترک کنیم؟

 

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا که علف ، ویید ،  سیگاری ،گل ، علف، مری جین ، و تعداد زیادی از اصطلاحات عامیانه دیگر نیز نامیده می‌شود مخلوطی از گل‌های خشک شده کانابیس ساتیوا به رنگ خاکستری سبز است  .

برخی افراد تصور می کنند که ماری جوانا نسبتاً بی ضرر است، اما تحقیقات نشان داده است که می تواند تعدادی ازاثرات منفی بر سلامتی داشته باشد .

 

پذیرش در کمپ ترک اعتیاد طلوع رهایی در شرق تهران

درمان اعتیاد پیش ماست !

کمپ ترک اعتیاد همسفران راه رهایی

(پذیرش 24 ساعته )

مرکز پذیرش کمپ مردان

ارتباط مستقیم با مدیریت مرکز

 

آدرس ما : تهران انتهای اتوبان زین الدین شرق,سرخه حصار,زیر بیمارستان شهید لواسانی,کوچه شهید محمد رضا رشیدی پلاک 40

 

 

در حالی که ممکن است نسبت به برخی مواد دیگر کمتر ایجاد عادت کند، احتمال وابستگی و اعتیاد نیز وجود دارد. 

اگر می خواهید کشیدن ماری جوانا را ترک کنید، چندین کار وجود دارد که می توانید برای بهبود و موفقیت خود انجام دهید، مانند کاهش مصرف، ترک ناگهانی (اگر آمادگی مقابله با علائم ترک را دارید)، و یافتن عوامل حواس پرتی سالم تر.

این مقاله برخی از این تاکتیک‌ها و سایر تاکتیک‌هایی را که می‌توانید امتحان کنید و همچنین اطلاعاتی در مورد علائم ترک که ممکن است تجربه کنید را بررسی می‌کند.

 

 

 

 

ترک ماری جوانا

 

یک رویکرد را انتخاب کنید:

هنگامی که تصمیم به ترک ماری جوانا گرفتید، اولین تصمیم شما این است که انتخاب کنید کدام رویکرد برای شما و نیازهای شما مناسب است. در حالی که ممکن است ترک ماری جوانا برای برخی افراد آسان‌تر از دیگران باشد، تجربه شما ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا شما   به این ماده وابستگی یا اعتیاد دارید یا نه.

احتمال بروز اختلال در مصرف حشیش در افرادی که  در سنین پایین تر شروع به مصرف سیگاری کرده اند یا به شدت از دارو های اعتیاد آور استفاده می کنند، بیشتر است. موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA) نشان می دهد که حدود 30 درصد از افرادی که از ماری جوانا استفاده می کنند دارای اختلال مصرف حشیش هستند. 

زمانی که می‌خواهید ماری جوانا را ترک کنید، دو رویکرد متداول وجود دارد: کاهش مصرف یا ترک ترک ناگهانی.

 

کاهش مصرف:

فرآیندی است که شامل کاهش تدریجی مصرف با کاهش دوز مصرفی در یک دوره زمانی مشخص است. هدف این است که به آرامی اجازه دهیم بدن فرد به سطوح پایین این ماده عادت کند و در عین حال علائم ترک را به حداقل برساند. 

انجمن پزشکی اعتیاد آمریکا  (ASAM)  به طور کلی ازکاهش تدریجی  مواد برای به حداقل رساندن علائم شدید ترک حمایت می کند.

اگر تصمیم دارید رویکرد تدریجی را امتحان کنید، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

 • به خودتان مهلت بدهید . تاریخی را انتخاب کنید که دوست دارید ماری جوانا را برای همیشه ترک کنید. سپس مشخص کنید که تا آن تاریخ چقدر باید برای ترک باید ماری جوانای مصرفی خود را کاهش دهید.
 • یک استراتژی کاهشی انتخاب کنی

ممکن است هر روز یا هر هفته مقدار معینی را کاهش دهید یا  به ماری جوانایی  با قدرت پایین تر روی بیاورید  .

 

روش ترک کردن سریع:

این رویکرد به سادگی شامل توقف مصرف دارو است. در حالی کهترک ناگهانی آسان نیست و اغلب منجر به علائم ترک شدیدتر می شود، دلایلی وجود دارد که افراد ممکن است این روش را انتخاب کنند.

به عنوان مثال، می تواند یک راه موثر برای ترک عادت شما و شروعی تازه باشد. افرادی که به توانایی خود در کاهش تدریجی مصرف ماری جوانا شک دارند، ممکن است این روش را موثرتر بدانند.

 

 

 

علائم ترک ماری جوانا

علائم رایج ترک ماری جوانا :

هنگامی که تصمیم به ترک ماری جوانا گرفتید، ایده خوبی است که با علائم ترکی که ممکن است در این حین تجربه کنید، آشنا شوید. با انجام این کار، از نظر ذهنی آمادگی بیشتری خواهید داشت و می توانید نحوه برخورد با این علائم را برنامه ریزی کنید.

علائم رایج ترک ماری جوانا عبارتند از:

 • پرخاشگری
 • اضطراب
 • اشتها تغییر می کند
 • هوس ها
 • افسردگی
 • علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، تعریق و لرز
 • سردرد
 • تحریک پذیری
 • مشکلات خواب
 • کاهش یا افزایش وزن

 

 

علائم ترک  ماری جوانا چقدر طول می‌کشد؟

برای اکثر افرادی که مصرف ماری جوانا خود را قطع می کنند علائم ترک معمولا تا دو هفته طول می‌کشد.  با این حال، برخی از افراد ممکن است این علائم را برای چندین هفته یا حتی ماه‌ها تجربه کنند، پدیده‌ای که به عنوان سندروم پس از ترک شناخته می‌شود .

علائم ترک می تواند ناخوشایند باشد و می تواند تلاش شما برای ترک ماری جوانا را از بین ببرد.  و ممکن است وقتی علائم جسمی و روانی به اندازه کافی بد شد،  برای یافتن تسکین به مصرف دوباره آن برگردید.

در طول این مدت، داشتن برنامه ای که به شما کمک می کند به تلاش های بهبودی خود پایبند باشید، می تواند مفید باشد. به دنبال راه هایی برای تسکین علائم خود بدون روی آوردن به ماری جوانا باشید و برای یافتن راه حل هایی که می تواند به شما کمک کند با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

یادآوری اینکه این احساسات موقتی هستند و در عرض چند روز بهتر خواهید شد می تواند کمک کننده باشد.

 

 

 

 

محرک های خود را درک کنید:

هنگامی که می خواهید کشیدن ماری جوانا را ترک کنید، ضروری است که از شر هر وسیله مرتبط با ماری جوانا در خانه خود خلاص شوید. خلاص شدن از شر خود دارو بسیار مهم است، اما باید هر نوع پیپ، کاسه، بونگ، ویپ و محصولات مرتبط را نیز حذف کنید.

در دسترس داشتن آنها، تسلیم شدن به ولع مصرف مواد مخدر را آسان تر و وسوسه انگیزتر می کند.

 

به عادات مصرف ماری جوانای خود آگاه شوید:

اگر مدتی را نیز صرف فکر کردن در مورد محرک هایی کنید که شما را به کشیدن ماری جوانا مایل می کند، مفید خواهد بود.
برای مثال: آیا ساعات خاصی از روز وجود دارد که شما بیشتر ماری جوانا بکشید؟ آیا در موقعیت‌ها، موقعیت‌ها یا اطراف افراد خاص تمایل بیشتری به کشیدن دارید؟ 

هنگامی که از چیزهایی که باعث مصرف مواد مخدر شما می شود آگاه شدید، می توانید برای مقابله با این محرک ها برنامه ریزی کنید. گاهی اوقات این ممکن است شامل اجتناب یا حذف چیزهایی باشد که برای کشیدن ماری جوانا به شما فشار می آورد. در موارد دیگر، باید مکانیسم‌های مقابله‌ای سالم را برای کمک به مدیریت تمایلات خود کشف کنید.

اگر اشتباه کردید و دوباره شروع به کشیدن کردید، خیلی به خودتان سخت نگیرید. عود برای هر کسی که سعی در ترک دارد رایج است. تحقیقات نشان داده است که معمولاً قبل از اینکه افراد موفق شوند، چند بار تلاش می کنند. 

لغزش به این معنی نیست که شما شکست خورده اید. این فقط یک عقبگرد موقتی است.

 

 

ترک گیاه ماری جوانا

 

 

 

 

محرک های  مصرف خود را بیابید:

چه مصرف خود را کاهش دهید و چه مصرف را ترک کنید، آگاهی از افراد، اشیاء یا موقعیت هایی که می توانند باعث میل به مواد مخدر و مصرف آن شوند، حیاتی است. شناسایی این محرک‌ها و یافتن راه‌هایی برای اجتناب از آنها به موفقیت بیشتر شما کمک کند.

 

 

 نکاتی برای ترک ماری جوانا:

مهم نیست که از چه استراتژی برای ترک ماری جوانا استفاده کنید، چندین تکنیک می تواند به شما کمک کند تا به اهداف خود پایبند باشید. برخی از چیزهایی که می توانید امتحان کنید در زیر فهرست شده است.

 

عوامل حواس پرتی را پیدا کنید:

یافتن راه هایی برای مشغول ماندن می تواند به منحرف کردن حواس شما از برخی از علائم ناخوشایند ترک کمک کند. همچنین می تواند ذهن شما را از هوس های دارویی که ممکن است تجربه می کنید دور نگه دارد.  

به دنبال کارهایی باشید که می توانید انجام دهید که به شما کمک می کند ذهن شما را از کشیدن علف های هرز دور کنید. اگر معمولاً در دوره‌های خاصی ماری جوانا می‌کشید، مثلاً در آخر هفته‌ها، فعالیت‌هایی را بیابید که به شما کمک می‌کند مشغول و حواس‌تان پرت شود.

ایجاد یک روال جدید همچنین می تواند در هنگام ترک موادی مانند ماری جوانا مفید باشد. رعایت یک برنامه روتین در مواجه با موققیت استرس‌زا می تواند برای سلامت روان شما مهم باشد، اما پایبندی به عادات قدیمی (عاداتی که مصرف منظم مواد مخدر را نشان می دهند) می تواند بهبودی را بسیار دشوارتر کند.

پس بهتر است بعد از شناسایی رفتار خود سعی در تغییر عادات خود داشته باشید.

 

 

ورزش برای ترک ماری جوانا

 

ورزش:

هنگامی که ماری جوانا را ترک می کنید، ممکن است متوجه شوید که ورزش منظم به دلایل مختلف می تواند مفید باشد.

اول، می تواند به عنوان یک حواس پرتی ارزشمند در هنگام بروز هوس عمل کند. همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که با علائم ترک کنار می‌آیید، احساس بهتر و انرژی بیشتری داشته باشید.

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که ورزش ممکن است به مکمل سایر درمان های اختلال مصرف حشیش کمک کند. محققان نشان می‌دهند که از آنجایی که مصرف ماری جوانا می‌تواند بر سیستم‌هایی که استرس و پاداش‌ها را تنظیم می‌کنند تأثیر بگذارد، ورزش ممکن است به کاهش علائم ترک، کمک به مدیریت استرس و کاهش میل به مواد کمک کند. 

در مقاله ای که ژورنال pLoS ONE  منتشر کرد گفته شده که ورزش کردن حتی در حد متوسط ​​مصرف ماری جوانا و هوس را کاهش می دهد

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کند که بزرگسالان هر هفته 150 دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط ​​انجام دهند که معادل حدود 30 دقیقه پیاده‌روی سریع پنج روز در هفته است.

مراقب خودت باش

مقابله با علائم ترک ماری جوانا می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین مراقبت از خود در این دوران بسیار مهم است. مطمئن شوید که رژیم غذایی سالمی دارید و استراحت کافی دارید.

وقتی متوجه شدید که با استرس یا اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنید، سعی کنید از تکنیک‌های موثر مدیریت استرس مانند تنفس عمیق یا آرام سازی پیشرونده  عضلانی استفاده کنید .

همچنین روی یافتن حس تعادل در زندگی خود تمرکز کنید. تمرین تمرکز حواس ، که در آن یاد می‌گیرید روی لحظه حال تمرکز کنید و حس قوی‌تری از خودآگاهی ایجاد کنید، می‌تواند به شما کمک کند تا با نیازهای خود هماهنگ‌تر شوید.

پشتیبانی را پیدا کنید:

سیستم حمایت اجتماعی نیز می تواند نقش مهمی در دستیابی به اهداف شما داشته باشد. 

ممکن است متوجه شوید که برخی از افراد در زندگی شما ممکن است کمتر حمایت کنند – به خصوص اگر بیشتر زندگی اجتماعی شما حول محور مصرف ماری جوانا باشد. در این موارد، ممکن است لازم باشد برخی از روابط و مکان‌هایی که وقت خود را در آن می‌گذرانید، ارزیابی مجدد کنید. 

 با افرادی که ترک ماری جوانا را چالش برانگیزتر می کنند مرزهایی ایجاد کنید  . با دوستان حامی در مورد اهداف خود صحبت کنید. آنها می توانند تشویق و حمایتی را که شما برای موفقیت نیاز دارید ارائه دهند.

 

چگونه برای اعتیاد به ماری جوانا کمک بگیریم:

اگر می خواهید ماری جوانا  کشیدن را ترک کنید، مهم است که به یاد داشته باشید که لازم نیست همه این کارها را به تنهایی انجام دهید.  کمک گرفتن از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا درمانگر می تواند شانس شما را برای ترک موفقیت آمیز ماری جوانا افزایش دهد.

با صحبت با پزشک یا متخصص سلامت روان در مورد گزینه های درمانی خود شروع کنید. 

در حال حاضر هیچ داروی مورد تایید FDA برای درمان اختلالات مصرف ماری جوانا وجود ندارد، اما تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. آزمایش‌های بالینی نشان داده‌اند که بوسپیرون یک داروی ضد اضطرای  است  که ، می‌تواند هوس‌ها و مصرف مواد مخدر را کاهش داده و علائم تحریک‌پذیری را کاهش دهد.

همپنین روانپزشک یا درمانگر شما ممکن است داروهایی را برای درمان اختلالات روانی همزمان تجویز کند. 

 

 

درمان:

 به طور کلی استراتژی های خاصی که ممکن است درمورد ترک ماری جوانا مورد استفاده قرار گیرد که عبارتند از:

 

 • درمان شناختی- رفتاری (CBT):
  به الگوهای فکری منفی اساسی که به رفتار اعتیاد آور کمک می کند، می پردازد. درمانگر شما همچنین می‌تواند به شما کمک کند مکانیسم‌های مقابله‌ای را پیدا کنید که به شما کمک می‌کند تا با افکار یا احساساتی که اغلب به مصرف مواد کمک می‌کنند مقابله کنید.

 

 • مدیریت احتمالی:
  که شامل استفاده از پاداش برای تقویت و تشویق پرهیز از مواد مخدر است. به عنوان مثال، ممکن است بتوانید با گذراندن آزمایش مواد مخدر، پاداش های دلخواه را به دست آورید.

 

 • مصاحبه های انگیزشی:
  رویکردی است که به افراد کمک می کند انگیزه ای قوی برای ایجاد تغییرات مثبت در رفتار در زندگی خود ایجاد کنند. این نوع درمان می تواند برای یافتن انگیزه ترک و تلاش در این زمینه  مفید باشد. 

استراتژی های خودیاری مهم هستند، اما گاهی اوقات ممکن است نیاز به کمک داشته باشید. با پزشک خود تماس بگیرید یا یک متخصص بهداشت روان متخصص در درمان اعتیاد پیدا کنید.

 

 

پیشنهاد همسفران راه رهایی:

در حالی که ماری جوانا ممکن است نسبت به سایر مواد کمتر عادت آفرین باشد، برخی افراد با عوارض جانبی ناخوشایند یا وابستگی دست و پنجه نرم می کنند. اگر می‌خواهید بدانید چگونه ماری جوانا را ترک کنید، مهم است که به یاد داشته باشید که ابزارها و منابعی در دسترس هستند که می‌توانند کمک کنند. 

موفقیت به تنهایی امکان پذیر است، اما صحبت با پزشک یا درمانگر خود نیز می تواند نقطه خوبی برای شروع باشد. انتخاب راهی برای ترک ،  تعیین اهداف و مراقبت از خود در حین کار کنار گذاشتن ماری جوانا می تواند به شما کمک کند احساس بهتری از روند پیشرفت خود داشته باشید و توانایی خود را برای پایبندی به اهداف خود بهبود بخشید.

همچنین مشاوران ما در مرکز کمپ همسفران راه رهایی می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

اگر نیاز به مشاوره و تصمیم به ترک دارید همین الان با مشاوران ما در کمپ همسفران راه رهایی تماس بگیرید.

 

 

مقالات پیشنهادی:

اعتیاد به قرص خواب

سم زدایی اعتیاد چیست؟

 

verywellminde.com

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!