سم زدایی اعتیاد چیست؟

اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند سریع‌تر از چیزی که فکرش را می‌کند اتفاق بیفتد، و گاهی اوقات در عرض چند هفته پس از مصرف اولیه رخ می‌دهد. سم‌زدایی یا ترک اعتیاد اما اولین قدم در جهت بهبودی است.

سم‌زدایی می‌تواند یک فرآیند دردناک باشد

درست است که سم‌زدایی اولین گام برای بهبودی از اعتیاد در نظر گرفته می شود، اما می‌تواند یک ایده دلهره آور باشد. به این دلیل که برای غلبه بر اعتیاد به مواد مخدر، ابتدا باید مواد را از بدن خود سم‌زدایی کنید. و همانطور که هر کسی که یکی از فیلم‌های متعددی را که درباره اعتیاد به مواد مخدر می‌پردازد تماشا کرده باشد، می‌داند که این پتانسیل یک فرآیند دردناک است.
این مقاله به آنچه می توانید از سم‌زدایی مواد مخدر انتظار داشته باشید نگاه می کند. اگر حال بررسی این اطلاعات برای خود یا یکی از عزیزان خود باشید، می‌تواند برای شما مفید باشد که از قبل همه چیز را که سم‌زدایی مواد مخدر مستلزم آن است درک کنید تا بتوانید اقدامات لازم را برای اطمینان از ایمنی خود یا عزیزتان انجام دهید این مقاله همچنین تفاوت‌های بین سم‌زدایی با کمک پزشکی و سم‌زدایی که در خانه انجام می‌شود را شرح می‌دهد.

 

سم زدایی بدن از اعتیاد

 

سم‌زدایی دارویی چیست؟

سم‌زدایی دارویی که مخفف آن همان سم‌زدایی است، تجربه ترک یک ماده مخدر است. هنگام ترک بدن، به نوبه خود سموم را آزاد می کند فرآیند سم‌زدایی از مواد مخدر معمولاً در طول هفت تا ده روز انجام می شود، اما این بستگی به میزان مواد مخدر در سیستم  بدن فرد دارد و همچنین مدت زمانی که فرد به آن معتاد بوده است
سم‌زدایی ممکن است به عنوان ترک شناخته شود که پاسخ بدن به عدم وجود مواد است.

اولین قدم بعد از تصمیم به رهایی:

اما در واقع سم‌زدایی مواد مخدر معمولاً اولین گام در بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر است. ایده پشت این موضوع این است که برای غلبه بر اعتیاد، ابتدا باید یک دارو را از سیستم خود خارج کنید .
با این حال، این همیشه یک ثابت نیست. به عنوان مثال، برخی از مواد وجود دارند که ترک آهسته آن بی خطرتر ازترک ناگهانی است . در برخی موارد، ترک ناگهانی ممکن است کشنده باشد.
اما قبل از اقدام به سم‌زدایی ، ابتدا باید این موضوع را با یک متخصص پزشکی در میان بگذارید.
اگر می‌خواهید اقدام به ترک کنید امروز با متخصصان ما در کمپ همسفران راه رهایی تماس بگیرید.

سم‌زدایی و علائم ترک:

چه یک سم‌زدایی با کمک پزشکی را انتخاب کنید یا خودتان آن را انجام دهید، مهم است که توجه داشته باشید که مهم نیست کدام راه را انتخاب می‌کنید، علائم سم‌زدایی مواد مخدر رشته‌های مشابهی خواهد داشت.
کمک پزشکی مداخلاتی را ارائه می دهد که می‌تواند به کاهش برخی علائم کمک کند، اما فردی که اعتیاد به مواد مخدر دارد ممکن است همچنان علائم را تجربه کند.
علائم اعتیاد به مواد مخدر البته بستگی به این دارد که فرد به چه مواد یا مخدری معتاد است. با این اوصاف، علائم زیادی وجود دارد که در طول فرآیند سم‌زدایی ، صرف نظر از اینکه اعتیاد فرد چیست، رایج هستند. موارد زیر اغلب علائم سم‌زدایی و ترک مواد مخدر گزارش شده است:

  • حالت تهوع
  • درد عضلانی
  • افسردگی
  • اضطراب
  • لرزش
  • تعریق
  • استفراغ
  • تشنج
  • سردرگمی/سرگشتگی  

 

 

سم‌زدایی با کمک پزشکی

سم‌زدایی در یک مرکز پزشکی، مانند بیمارستان یا مرکز توانبخشی، ممکن است شامل پروتکل هایی باشد که می‌تواند برخی از ناراحتی های سم‌زدایی دارویی را کاهش دهد. همچنین به عنوان مدیریت ترک شناخته می شود، بسیاری از تسهیلات از پروتکل های خاص مشاوره و تجویز مکمل های مفید برای بیماران پیروی می کنند.
در برخی از مواد اعتیاد آور که از نظر فیزیکی بدن قطع مصرف ناگهانی  آن‌ها خطرناک هستند، مانند مواد افیونی، هروئین یا اکسی کنتین، ممکن است از داروهایی مانند متادون نیز استفاده شود.  در حالی که مرگ هنگام ترک مواد افیونی رایج نیست،اما  ممکن است مرگ رخ دهد. بنابراین اگر به مواد افیونی معتاد هستید،  حتما به کمک پزشکی نیاز خواهید داشت.
سم‌زدایی با کمک پزشکی سطحی از ایمنی را از طریق فرآیند ترک ارائه می دهد که سم‌زدایی در خانه ن می‌تواند. از دسترسی به دستگاه‌هایی که می‌توانند فشار خون شما را اندازه‌گیری کنند، تا متخصصان دارای مجوز در کنار شما برای صحبت در مورد این فرآیند، تا داروهای اورژانسی که در صورت نیاز در دسترس هستند، دلایل زیادی وجود دارد که کمک پزشکی می‌تواند فرآیند سم‌زدایی را آسان‌تر کند.

 

سم‌زدایی اعتیاد در منزل

سم‌زدایی مواد مخدر در منزل:

برای فردی که اعتیاد به مواد مخدر دارد و نمی‌تواند یا نمی‌خواهد در یک مرکز پزشکی  بستری شود فقط برای موادی در نظر گرفت که علائم ترک خطرناکی ایجاد نمی کنند.
اگر به مواد مخدری معتاد هستید که ترک آن به تنهایی می‌تواند خطرناک یا حتی کشنده باشد، نباید سم‌زدایی بدون نظارت را در نظر بگیرید. و حتما باید در یک کمپ ترک اعتیاد با مراقبت های پزشکی انجام شود.

 

عواقب سم‌زدایی از داروهای خطرناک در خانه:

دو تا از بزرگ‌ترین مشکلات سم‌زدایی در خانه از داروهای خطرناک این است که می‌توانید تسلیم و باعث عود آن شوید، یا ممکن است با استفراغ خود را خفه کنید، که می‌تواند کشنده باشد.
حتی اگر قصد دارید از دارو یا موادی را ترک کنید که برای سم‌زدایی  بی‌خطر تلقی می‌شود، همچنان باید با یک متخصص پزشکی مشورت کنید تا مطمئن شوند که شما به اندازه کافی برای سم‌زدایی خود ایمن خواهید بود.
علاوه بر این، یک متخصص می‌تواند در مورد مکمل ها و داروهای بدون نسخه که می توانند برخی از علائم ترک شما را کاهش دهند، با شما صحبت کند. اینها به اندازه موارد موجود در یک مرکز پزشکی قوی نیستند، اما ممکن است جلوی برخی از علائم ناراحت کننده را بگیرند.

 

اقدامات لازم پس از سم‌زدایی:

سم‌زدایی از مواد مخدر تنها اولین قدم در بهبود اعتیاد است. فقط به این دلیل که بدن شما دیگر از نظر فیزیکی به یک ماده مخدر وابسته نیست، به این معنی نیست که هنوز به آن اعتیاد ندارید.
در واقع، حتی اگر با موفقیت سم‌زدایی کرده باشید، اگر به دنبال کمک بیشتر نباشید، همچنان در معرض خطر عود بیماری قرار خواهید داشت.

رفتن به مرکز درمانی:

یک مرکز ترک اعتیاد بهترین گزینه برای بهبودی است، حتی اگر تا به حال ترک نکرده باشید. مراکز درمانی برنامه‌های بستری و هم سرپایی را ارائه می‌کنند و مدت زمان آن‌ها از چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد.

پیروی از مدل 12 مرحله ای

بسیاری از آنها تحت مدل 12 مرحله ای که توسط الکلی های گمنام معروف شده است، عمل می کنند، اما انواع مختلفی وجود دارد. در حالی که اغلب ماهیت معنوی یا مذهبی در نظر گرفته می شود، هر کسی می‌تواند از مدل دوازده مرحله ای بهره مند شود که بر اعمالی مانند صداقت، درستکاری، بخشش و خدمت تاکید دارد.
درمان اعتیاد به مواد مخدر ممکن است فقط چند ماه طول بکشد یا ممکن است بسیار طولانی تر ادامه یابد. معمولاً تصور می شود که بهبودی کامل از اعتیاد سال ها طول می کشد. برخی از افراد پس از بهبودی از بخش فیزیکی اعتیاد به مواد، سال ها در گروه های درمانی شرکت می کنند.

 

دکتر سم‌زدایی اعتیاد

به یک گروه پشتیبانی بپیوندید

در گروه های پشتیبانی با افرادی ملاقال خواهید کرد که ترک خود را با موفقیت اجام داده اند. این به شما انگیزه بیشتر برای ادامه مسیر می‌دهد. و شما میتوانید احسا کنید در این مسیر تنها نیستید.
بنابراین، یک گروه پشتیبانی می‌تواند فضای امنی را برای شما فراهم کند تا احساسات و تجربیات خود را بدون قضاوت به اشتراک بگذارید.

با یک درمانگر صحبت کنید

ممکن است در حین بهبودی و یا سم‌زدایی، طیفی از احساسات را تجربه کنید. ممکن است احساس شرم یا گناه کنید، یا اسیب هایی که باعث اعتیاد شما شده راشناسایی کنید ،و ممکن است از این کشف و شهود عصبانی شوید. یک متخصص سلامت روان می‌تواند به شما کمک کند تا با هر یک از احساسات پیچیده‌ای که ممکن است سعی کرده‌اید آن‌ها را پنهان کنید، عبور کنید.

 

پیشنهاد کمپ همسفران راه رهایی:

در سال‌های اخیر تغییری در نحوه تفکر عمومی در مورد اعتیاد به مواد مخدر دیده شده است. اکنون به عنوان یک بیماری مزمن در نظر گرفته می شود و به عنوان یک مسئله پزشکی واقعی به رسمیت شناخته می شود. اگر اعتیاد به مواد مخدر را تجربه می کنید، هیچ چیز برای خجالت وجود ندارد. شما یک مشکل پزشکی دارید و برای حل آن کمک در دسترس است.
ما در کمپ همسفران راه رهایی  با بهره گیری از متخصصان و پزشکان خود در راستای بهبود مراجعین خود تمام تلاش خود را می‌کنیم.
همچنین اگر درشرق تهران به دنبال مرکز کمپ ترک اعتیاد می‌گردید با مشاوران ما همین حالا تماس بگیرید.

 

 

مقالات پیشنهادی:

سلامت والدین در برابر نوجوان مشکل ساز

منابع:
www.verywellmind.com

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!