اعتیاد به استروئید

استروئید های آنابولیک، داروهایی هستند که از طریق تقلید هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون، به دست می‌آیند و به اصطلاح به آن‌ها “استروئیدهای آنابولیک-آندروژنیک” گفته می‌شود. اصطلاح “آنابولیک” به تأثیرات مثبت آنها بر رشد عضلات اشاره دارد و عبارت “آندروژنیک” به تأثیرات مشابه به هورمون‌های جنسی مردانه اشاره دارد.که مصرف بیش از حد این ماده می‌تواند به اعتیاد به آن منجر شود و عوارض جبران ناپذیری برای فرد مصرف کننده به همراه داشته باشد.
دسته دیگری از استروئیدها که با آنها اشتباه نشود، کورتیکواستروئیدها هستند. این استروئیدها، مانند پردنیزولون، عمدتاً برای درمان واکنش‌های آلرژیک استفاده می‌شوند و در عملکرد آن‌ها تفاوت زیادی با استروئیدهای آنابولیک وجود دارد؛ زیرا رشد عضلات را تشویق نمی‌کنند و هورمون جنسی مردانه را تقلید نمی‌کنند.

 

دلایل تجویز پزشک برای استروئید:

استروئیدهای آنابولیک در علوم پزشکی کاربردهای گسترده‌ای دارند و پزشکان این ترکیبات را برای درمان برخی بیماری‌ها تجویز می‌کنند؛ از جمله:

 • بلوغ تاخیری، به ویژه در پسران نوجوان.
 • عدم تعادل هورمونی در مردان.
 • هیپوگنادیسم.
 • ناتوانی جنسی.
 • سرطان پستان.
 • پوکی استخوان.
 • از دست دادن عضلات ناشی از بیماری.
 • انواع خاصی از کم‌خونی.
 • کاهش وزن در افراد مبتلا به HIV.
 • اندومتریوز

استروئیدهای آنابولیک با ترکیبات DNA در سلول‌های عضلانی تعامل می‌کنند و تولید پروتئین‌ها را افزایش می‌دهند؛ که این موارد باعث افزایش رشد عضلانی و توده بدن در دوره‌های زمانی کوتاه می‌شود. این اجزا همچنین به افزایش مواد معدنی استخوان کمک کرده و بر عملکرد سیستم ایمنی، تولید مثل و عصبی مرکزی تأثیر گذارند.

 

استروئید ها چگونه مصرف می‌شوند؟

استروئیدهای آنابولیک به شکل قرص، مایعات تزریقی، ژل موضعی و کرم در دسترس هستند. این مواد به نام‌های خیابانی مانند Juice، Stackers، Hype و Roids نیز شناخته می‌شوند. مارک‌های رایج این استروئیدها شامل آنادرول-50، اکساندرین، وینسترول، آناور، دیانابول، اعتدال و Equipoise می‌شوند.

 

 

 

پذیرش در کمپ ترک اعتیاد طلوع رهایی در شرق تهران

درمان اعتیاد پیش ماست !

کمپ ترک اعتیاد همسفران راه رهایی

(پذیرش 24 ساعته )

مرکز پذیرش کمپ مردان

ارتباط مستقیم با مدیریت مرکز

 

آدرس ما : تهران انتهای اتوبان زین الدین شرق,سرخه حصار,زیر بیمارستان شهید لواسانی,کوچه شهید محمد رضا رشیدی پلاک 40

اثرات استفاده استروئیدی چگونه است؟

استفاده بدون تجویز پزشک از هر نوع استروئید آنابولیک به شدت غیرقانونی و سوء استفاده از این مواد تلقی می‌شود. افرادی که به استروئیدهای آنابولیک سوء استفاده می‌کنند، به طور معمول دوزهای بسیار بیشتری از مقدار تجویز شده مصرف می‌کنند؛ گاهی اوقات تا ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از مقدار استاندارد.

استروئیدهای آنابولیک تاثیراتی بر روی ساختار عضلات بدن دارند. هنگام ورزش، افراد پارگی‌های کوچکی در عضلات خود ایجاد می‌کنند و با بهبود این پارگی‌ها، بافت عضلانی به قوی‌ترین حالت خود می‌رسد. استروئیدهای آنابولیک فرآیند بهبودی را تسریع می‌کنند و افراد را قادر می‌سازند با شدت، طولانی‌تر و با نتایج بیشتر ورزش کنند.

افرادی که به مدت طولانی از استروئیدهای آنابولیک استفاده می‌کنند، به تدریج به تحمل بیشتری نسبت به این مواد می‌رسند و به همین دلیل از دو یا چند استروئید مختلف به طور همزمان استفاده می‌کنند؛ این وضعیت با عنوان “انباشته شدن” شناخته می‌شود و افرادی که این روش را انتخاب می‌کنند، به خطر اثرات جانبی منفی بیشتری رو به رو می‌شوند.

استفاده از استروئیدهای آنابولیک برخی افراد را به سمت تغییرات ظاهری و قابلیت‌های فیزیکی خود سوق می‌دهد. ورزشکاران و بدنسازان برخی از این مواد را برای بهبود عضلات و افزایش قدرت بر رقبا در رشته‌های ورزشی خود مصرف می‌کنند. برخی از بدنسازان نیز ممکن است برای افزایش اندازه بدن، به نظر قوی‌تر آمدن و افزایش اعتماد به نفس از استروئیدها استفاده کنند. همچنین، برخی از بازیکنان فوتبال نیز از استروئیدها قبل از بازی استفاده می‌کنند تا احساس پرخاشگری بیشتری داشته باشند. در ادامه، برخی از بازیکنان لیگ برتر بیسبال هم برای افزایش قدرت در ضربه زدن از استروئیدها استفاده کرده‌اند.

برای بسیاری از افراد، فشار برای حفظ یا افزایش عملکرد در رقابت‌ها عامل اصلی برگزیدن استروئیدهاست. با این حال، افرادی که به مصرف استروئید مشغولند، گاهاً فقط به دنبال بهبود ظاهر خود هستند.

 

 

 

استروئید

 

 

 

ترکیب مواد مختلف برای اثربخشی بیشتر

بسیاری از افراد به ایده افزودن مواد مختلف به یکدیگر باور دارند و اعتقاد دارند که این ترکیبات می‌توانند اثرات مثبتی را بهتر از هر کدام به تنهایی ایجاد کنند. این نظریه، بدون اطلاعات علمی قطعی، بیان می‌شود.

کنترل مداوم بر تأثیرات استروئیدها:

افراد بسیاری که به این باور هستند که می‌توانند تأثیرات استروئیدها را در بدن خود کنترل کنند، این مواد را در طول دوره‌های مصرفی به مدت شش تا دوازده هفته استفاده می‌کنند. آن‌ها اغلب با شروع از دوز کمتر استروئید آغاز می‌کنند و در طول زمان میزان آن را افزایش می‌دهند. هنگامی که به نیمه دوره می‌رسند، دوز مصرف را به تدریج کاهش می‌دهند تا در نهایت به صفر برساند.

عدم عادت سیستم هورمونی به استروئید:

افراد این نظر را دارند که با این روش، سیستم هورمونی بدن به حضور مداوم استروئیدها عادت نمی‌کند و از وابستگی به این مواد و احتمال عوارض منفی جلوگیری می‌شود. با این حال، این فرضیه علمی تایید نشده است و مصرف استروئیدها به هر شکلی ممکن است منجر به آسیب‌های جدی برای بدن شود.

 

 

 

اعتیاد به استروئید

 

 

تأثیرات مصرف استروئیدها بر اجزای بدنی و عملکرد اندام‌ها

استروئیدها، هنگام مصرف خوراکی یا تزریق، به صورت جذب شده از دستگاه گوارش یا نقاط تزریق به خون می‌شوند و در اثر گردش خون به سراسر بدن انتقال می‌یابند. این ترکیبات سپس به اندام‌ها متصل شده و در سلول‌های آنها وارد می‌شوند. پس از نفوذ به داخل سلول، استروئیدها با چسبیدن به پروتئین‌های موجود در سیتوپلاسم سلول، به هسته نفوذ می‌یابند. این تعامل باعث فعال‌سازی یا مهار عملکرد ژن‌ها می‌شود، که به تأثیر گذاری بر ویژگی‌ها و عملکرد سلول می‌انجامد.

 

پذیرش در کمپ ترک اعتیاد طلوع رهایی در شرق تهران

درمان اعتیاد پیش ماست !

کمپ ترک اعتیاد همسفران راه رهایی

(پذیرش 24 ساعته )

مرکز پذیرش کمپ مردان

ارتباط مستقیم با مدیریت مرکز

 

آدرس ما : تهران انتهای اتوبان زین الدین شرق,سرخه حصار,زیر بیمارستان شهید لواسانی,کوچه شهید محمد رضا رشیدی پلاک 40

 

 

تأثیرات اصلی استروئیدها بر اندام‌ها:

تأثیر بر کبد

مصرف استروئیدها ممکن است باعث افزایش فعالیت آنزیم‌های کبدی شود و در موارد بیشتر، ممکن است به تغییراتی در ساختار کبد وارد کند.

تأثیر بر کلیه‌ها

برعملکرد کلیه‌ها تأثیر میگذارد و در برخی موارد منجر به مشکلاتی نظیر افزایش فشار خون و نفروپاتی شوند.

تأثیر بر قلب

گاهی باعث افزایش حجم قلب و افزایش فشار خون شود، که در نهایت موجب مشکلات قلبی شود.

تأثیر بر مغز

استروئیدها می‌توانند به هسته‌های هیپوتالاموس و هیپوفیز مغز تأثیر بگذارند و با تنظیم هورمون‌ها، سیکل هورمونی را تغییر دهند.

تحقیقات بیشتر نیاز است تا بتوان اثرات دقیق و کامل مصرف استروئیدها بر اجزای بدن و عملکرد اندام‌ها را تشخیص داد. همچنین، مهم است که این مصرفات تحت نظارت پزشک قرار گیرد تا از عوارض جانبی جلوگیری شود.

 

استروژن ریباند چیست؟

استروئیدها به عنوان ترکیباتی برای افزایش خلق و خو شناخته می‌شوند که اثراتی مشابه داروهای ضدافسردگی دارند. وقتی یک فرد، به خصوص مرد، فرآیند مصرف استروئید را قطع می‌کند، ممکن است به وضعیتی به نام “بازگشت استروژن” برخورد کند که باعث افزایش سریع و بالای تولید هورمون زنانه یعنی استروژن می‌شود. عوارض جانبی این پدیده عبارتند از علائم افسردگی و با افزایش دوز و مدت زمان مصرف استروئیدها، شدت علائم بازگشت استروژن افزایش می‌یابد.

 

 

 رابطه مصرف استروئید ومواد مخدر:

استروئیدهای آنابولیک می‌توانند اثرات لذت‌بخش بر برخی داروها را کاهش دهند، که ممکن است به افزایش مصرف مواد مخدر دیگر توسط مصرف کنندگان استروئید منجر شود. این امر خطر مصرف بیش از حد را افزایش داده و افراد را در معرض خطرات بیشتری قرار می‌دهد.

به‌عنوان مثال، استفاده از کوکائین، MDMA (اکستازی)، آدرال، ماری‌جوانا، الکل و مواد افیونی توسط مصرف‌کنندگان استروئید ممکن است منجر به مصرف بیش از حد این مواد شود.
ترکیب محرک‌ها با استروئیدها:
پرخاشگری را افزایش داده و بر روی سیستم قلبی فشار وارد می‌کند. مصرف زیاد الکل همراه با استفاده از استروئیدها ممکن است به پرخاشگری زیادتر منجر شود و این ترکیب ممکن است بر رفتار و اعتیاد به نفس طولانی‌مدت تأثیر گذارد.

تعدادی از افراد در تلاش برای مقابله با عوارض جانبی ناخواسته استروئیدهای آنابولیک، مانند بی‌خوابی و پرخاشگری، به مصرف الکل یا مواد مخدر معتاد متوسل می‌شوند. بر اساس یک مطالعه، 9 درصد از مردان معتاد به هروئین اعلام کردند که به دلیل مصرف استروئیدها به مصرف این دارو پرداخته‌اند.

 

 

 

 

اعتیاد به استروئید

 

 

 

اعتیاد به استروئیدها:

اعتیاد به استروئیدها می‌تواند عوارض جسمانی جدی به همراه داشته باشد. استروئیدها، به خصوص استروئیدهای آنابولیک، تأثیراتی بر عملکرد بدن دارند که ممکن است منجر به مشکلات و عوارض مختلف شود. در زیر، برخی از عوارض جسمانی اعتیاد به استروئیدها آورده شده است:

 1. مشکلات کلیه: استروئیدها ممکن است باعث افزایش فشار خون و مشکلات در عملکرد کلیه‌ها شوند.
 2. مشکلات هورمونی : اثرات جانبی بر عملکرد تولید هورمون‌های جنسی، تستوسترون، و استروژن را ایجاد می‌کند.
 3. مشکلات جلدی:  استروئیدها ممکن است باعث آکنه، التهابات پوستی، و تغییرات در رنگ پوست شوند.
 4. تأثیر بر سیستم ایمنی:  باعث ضعف سیستم ایمنی شود و خطر ابتلا به عفونت‌ها را افزایش دهد.
 5. مشکلات جنسی:   کاهش انگیختگی جنسی و اختلالات در عملکرد جنسی.
 6. تأثیر بر استخوان‌ها:    استروئیدها می‌توانند به کاهش چگالی استخوان و افزایش خطر شکستگی‌ها منجر شوند.
 7. کاهش حجم بیضه‌ها و کوجک شدن آلت تناسلی
 8. کاهش تولید اسپرم و ناباروری
 9. ناراحتی‌های پروستات از جمله سرطان
 10. پسربچه‌های کوچکی که از استروئید استفاده می‌کنند ممکن است با بزرگ شدن دردناک آلت تناسلی روبه‌رو گردند.
 11. تغییرات روحی و روانی: اعتیاد به استروئیدها ممکن است باعث افسردگی، اضطراب، و تغییرات در خلق و خو شود.

اهمیت دارد که هر گونه مصرف استروئیدها تحت نظارت پزشک صورت گیرد و به دور از سوءاستفاده انجام شود تا از عوارض جانبی جلوگیری شود.

 

اگر به دنبال ترک هرگونه مواد مخدر و محرک هستید، ما در کمپ همسفران راه رهایی به شما کمک می‌کنیم تا زیر نظر روانپزشک و روانشناس مجموعه در بهترین کمپ ترک اعتیاد در شرق تهران با خیالی آسوده به هدف خود برسید.

 

مصرف استروئید ها در نوجوان‌ها:

مصرف استروئیدها برای نوجوانان می‌تواند عوارض جدی و بلندمدتی به همراه داشته باشد. این مواد مخدر بر رشد و توسعه جسمی و روانی نوجوانان تأثیر گذارند و می‌تواند به مشکلات جدی در آینده منجر شود. در زیر، برخی از عوارض مصرف استروئیدها برای نوجوانان آورده شده است:

تأثیر بر رشد جسمی

مصرف استروئیدها می‌تواند رشد طبیعی جسم را مختلف کرده و قد نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این اثر به خصوص در دوران رشد فرد بسیار حیاتی است.

همچنین استروئیدها می‌توانند تعادل هورمون‌ها را به هم بزنند و تأثیرات زیادی بر روی سیستم هورمونی نوجوانان بگذارند. این اختلالات ممکن است باعث مشکلات جنسی، ناتوانی در تولید هورمون‌های جنسی، و اختلالات در دوره‌های قاعدگی شوند.

ممکن است باعث تغییرات روحی و روانی شود، از جمله افسردگی، خشونت، و تغییرات در خلق و خو و وابستگی روانی منجر شود و نوجوانان را به مصرف مواد دیگر نیز سوق دهد.

پیش زمینه اعتیاد:

مصرف مداوم استروئیدها می‌تواند به اعتیاد جسمانی و روانی منجر شود و فرد را در یادگیری الگوهای مصرف مواد دیگر نیز ترغیب کند.

 

علائم ترک استروئید:

ترک استروئید می‌تواند با علائم متنوعی همراه باشد. افسردگی شدید یکی از علائم بارز ترک استروئید است و در برخی موارد به شدت افزایش می‌یابد، که ممکن است به فکرهای خودکشی منجر شود. علائم ترک استروئید نه تنها بر جوانان بلکه بر افرادی از هر رده‌ی سنی تأثیر می‌گذارد.

تحت تأثیر قرار گرفتن هورمونی نیز از جمله علائم ترک استروئید است. این تغییرات می‌تواند باعث نوسانات و ناهمواری در سطوح هورمونی شده و تأثیرات جانبی بر روی سیستم هورمونی بدن داشته باشد. اختلالات در الگوی خواب نیز یکی از نشانه‌های ترک استروئید است که ممکن است با افزایش خواب یا کمبود آن همراه باشد.

علائم جسمانی نیز از دیگر نشانه‌های ترک استروئید می‌باشند. مشکلاتی همچون درد و سفتی در مفاصل، افزایش درد عضلانی و مشکلات گوارشی ممکن است پس از ترک مصرف استروئید به وجود آید. در کنار این علائم جسمانی، افراد ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند و احساساتی همچون خستگی مداوم، ضعف عمومی و کاهش اشتها را تجربه کنند.

ترک استروئید می‌تواند تأثیرات جسمانی و روانی زیادی داشته باشد. اضطراب، نگرانی و احساسات ناامنی نیز از علائم متداول ترک استروئید محسوب می‌شوند. این نکات نشان‌دهنده اهمیت نظارت پزشکی و استفاده از درمان مناسب در ترک استروئید است. بهتر است افراد تحت نظارت پزشک و تحت درمان مناسب قرار گیرند تا بهبودی بهتر و پایدارتر را تجربه کنند.

 

https://www.addictioncenter.com/

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!