ایا قرص خواب برای ترک اعتیاد خوب است؟

در دوران ترک اعتیاد یکی از مشکلات و معضلات که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند، این است که به دلیل سم زدایی قوی بدن نمی توانند به راحتی بخوابند به همین دلیل در این دوران پزشکان معمولاً برای بیماران خود داروی خواب آور تجویز می کنند. قرص خواب آور یکی از محصولاتی است که به این منظور به بیماران داده میشود که بتوانند در طول شبانه روز به راحتی بخوابند و درد کمتری احساس کنند. با توجه به این مورد باید گفت قرص خواب برای ترک انواع اعتیاد خوب است اما در هنگام استفاده از آن باید نکات مختلفی را مدنظر قرار داد که در این مقاله به این موضوع می پردازیم.

 

 

استفاده از قرص خواب در ترک اعتیاد

بی خوابی را می توان یکی از عوارض شایع دانست که بعد از ترک اعتیاد گریبان‌گیر افراد می‌شود و مهمترین دلیل آن این است که بدن انسان در فاز سم زدایی قرار می گیرد و در هنگام ترک اعتیاد افراد به راحتی نمی توانند بخوابند.
استفاده از داروهای خواب آور در ترک اعتیاد کاملاً معمولی است و پزشکان مختلفی اقدام به تجویز انواع مختلف داروی ترک اعتیاد برای بیماران خود می کنند.

 

پذیرش در کمپ ترک اعتیاد طلوع رهایی در شرق تهران

درمان اعتیاد پیش ماست !

پذیرش 24 ساعته

مرکز پذیرش کمپ مردان

ارتباط مستقیم با مدیریت مرکز

 

 

مدت زمان اختلال خواب در دوران ترک اعتیاد به موارد مختلفی مانند سن بیمار مدت زمان مصرف مواد مخدر و غیره بستگی دارد و حتی ممکن است مدت زمان اختلال خواب چندین سال طول بکشد، به همین دلیل باید دوز مصرفی مناسبی برای قرص خواب توسط پزشک برای بیمار تجویز شود تا بیمار بتواند راحت تر اختلالات خواب خود را درمان و مشکلات خود را کمتر کند.

استفاده از داروهای خواب آور در ترک اعتیاد
مهمترین نکته ای که در مورد مصرف قرص خواب آور در دوران ترک اعتیاد باید به آن توجه شود این است که اگر پزشک متخصص تشخیص بدهد این قرص را برای فرد تجویز می کند در غیر این صورت به هیچ عنوان نباید اقدامات خودسرانه در این مورد صورت گیرد.

 

پذیرش در کمپ ترک اعتیاد طلوع رهایی در شرق تهران

درمان اعتیاد پیش ماست !

پذیرش 24 ساعته

مرکز پذیرش کمپ مردان

ارتباط مستقیم با مدیریت مرکز

 

چرا افراد بعد از ترک اعتیاد دچار اختلال خواب می شوند؟

مشکلات خواب معمولاً در بین افراد مبتلا به اختلالات مصرف مواد مخدر رخ می دهد، اما این مسائل می تواند در طول ترک و بهبود نیز رخ دهد. مشکلات خواب می تواند بهبودی را پیچیده تر کند. مشکل خواب یکی از علائم ترک رایج برای افراد معتاد به مواد مخدر و الکل است. این می تواند نگران کننده باشد و منجر به افزایش اضطراب شود. به طور کلی برای بی خوابی ناشی از ترک اعتیاد راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید با آن مقابله کنید و سعی کنید خواب شبانه‌ خوبی داشته باشید.

مشکلات خواب ممکن است با هر نوع اعتیادی رخ دهد. در ادامه مواد مخدر و معتاد کننده ای را شرح دادیم که پس از ترک آنها دچار مشکل خواب خواهید شد:

 • الکل
 • داروهای ضد اضطراب
 • حشیش
 • مواد افیونی
 • آرام بخش ها
 • محرک ها
پذیرش در کمپ ترک اعتیاد طلوع رهایی در شرق تهران

درمان اعتیاد پیش ماست !

پذیرش 24 ساعته

مرکز پذیرش کمپ مردان

ارتباط مستقیم با مدیریت مرکز

 

بدون تجویز پزشک از داروهای خواب آور برای ترک اعتیاد استفاده نکنید

بدون تجویز پزشک هیچگاه نباید از داروهای خواب آور برای ترک اعتیاد استفاده کرد برخی از دلایل این موضوع موارد زیر هستند:
۱. قرص خواب آور کم کم در به مرور زمان برای افراد وابستگی ایجاد می کند و می تواند خودش باعث اعتیاد افراد شود.

۲. یکی از مهمترین معایب استفاده از داروی خواب برای ترک اعتیاد بدون تجویز پزشک این است که باعث می‌شود افراد دچار فراموشی شوند و به دلیل اعتیاد زیاد به قرص خواب آور کم کم دچار بیماری‌هایی مانند آلزایمر شوند.

۳. سوء مصرف داروهای خواب آور می تواند به اختلالاتی مانند تعریق زیاد و افزایش ضربان قلب منجر شود. بالا رفتن ضربان قلب حتی در برخی از موارد ممکن است منجر به سکته قلبی شود.

۴. سوء مصرف داروهای خواب آور می تواند باعث استفراغ در افراد شود. برخی از موارد این استفراغ با گیجی زیاد همراه است به گونه‌ای که افراد به راحتی نمی توانند حتی کارهای روزمره و اولیه خود را انجام دهند.

۵. رفتن به کما می تواند یکی دیگر از عوارض شایع استفاده قرص خواب آور بدون تجویز پزشک باشد. در برخی از موارد مدت زمان کما می تواند برای ماه‌ها طول بکشد.

 

بدون تجویز پزشک از داروهای خواب آور برای ترک اعتیاد استفاده نکنید
۶. کاهش سطح تنفس را می توان یکی دیگر از مهمترین عوارض استفاده بدون تجویز قرص خواب آور دانست. در این گونه موارد ممکن است تنفس آهسته یا سطحی باشد و مشکلات مختلفی را برای فرد به وجود بیاورد.

۷. ترک استفاده از قرص های خواب آور در برخی از افراد باعث افزایش ضربان قلب می شود، در برخی دیگر از افراد ممکن است استفاده بی رویه از قرص خواب آور باعث کاهش ضربان قلب شود.

۸. خواب پریشی را می‌توان مهمترین عوارض استفاده بی‌رویه داروهای خواب‌آور دانست. در این گونه موارد فرد حتی نمی‌تواند فعالیت‌هایی مانند رانندگی را به راحتی انجام دهد.

 

با توجه به مواردی که در بالا به آنها اشاره شد متوجه شدیم که تجویز داروی خواب آور برای ترک اعتیاد تنها باید توسط پزشکان ماهری چون پزشکان کلینیک ترک اعتیاد همسفران راه رهایی در این زمینه انجام بشود که هم نوع قرص مصرفی دوز مصرفی و همچنین مدت زمان مصرف دارو را برای فرد اعلام کند.

 

پذیرش در کمپ ترک اعتیاد طلوع رهایی در شرق تهران

درمان اعتیاد پیش ماست !

پذیرش 24 ساعته

مرکز پذیرش کمپ مردان

ارتباط مستقیم با مدیریت مرکز

عوارض بلندمدت مصرف داروهای خواب آور

بیماران مبتلا به اختلال سوءمصرف قرص های خواب آور، در صورت ترک قرص خواب به صورت ناگهانی دچار علایم ناخوشایند متوسط تا شدید می شوند. بروز علایمی مانند تشنج، بسیار خطرناک است و فرد باید سریعا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد.

رایج ترین علائم ترک ناگهانی داروهای خواب آور به شرح زیر است:

 • انقباضات شدید عضلانی
 • تشنج
 • بیخوابی
 • هذیان
 • اضطراب
 • میل غیر قابل کنترل به مصرف دارو
 • تحریک پذیری
 • افسردگی
 • سردرگمی و توهم
 • تعریق شدید
 • افزایش تعداد ضربان قلب
 • لرزش دست
 • حالت تهوع و استفراغ

استفاده از روش های تدریجی سم زدایی تحت نظر افراد متخصص و مجرب، بهترین روش برای کنترل و کاهش علائم زیان بار ترک قرص خواب است.

مسمومیت  (اوردوز) با قرص خواب

یکی از مهم ترین اثرات اعتیاد به قرص های خواب آور، افزایش احتمال مسمومیت یا اور دوز ناشی از مصرف زیاد این داروها است. از سویی دیگر استفاده از الکل و مواد مخدر همراه با قرص های خواب احتمال بروز مسمومیت با این داروها را افزایش می دهد.

رایج ترین علایم اوردوز قرص های خواب آور به شرح زیر است:

 • کما
 • تنفس آهسته یا سطحی
 • کاهش ضربان قلب
 • پاراسومنیا یا خواب‌پریشی

خواب پریشی که یکی از شدیدترین عوارض بلندمدت مصرف داروهای خواب آور است. این عارضه سبب بروز رفتارهای غیر طبیعی مانند خوابگردی، راه رفتن یا رانندگی در حالت خواب می شود که سلامت فرد و اطرافیان او را به خطر می اندازد.

 

سوالات متداول

1. چرا افراد بعد از ترک اعتیاد دچار اختلال خواب می شوند؟

 •  سم زدایی بدن، اضطراب، و نوسانات هورمونی می تواند باعث بی خوابی در افراد بعد از ترک اعتیاد شود.

2. چه عوارضی در صورت استفاده بدون تجویز پزشک از قرص خواب آور برای ترک اعتیاد وجود دارد؟

 •  اعتیاد به قرص خواب، فراموشی، آلزایمر، اختلالات قلبی، استفراغ، کما، کاهش سطح تنفس، و خواب پریشی از جمله عوارض استفاده بدون تجویز قرص خواب آور هستند.

3. چه کسانی باید برای ترک اعتیاد از قرص خواب استفاده کنند؟

 • فقط در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد، افراد باید برای ترک اعتیاد از قرص خواب استفاده کنند.

4. عوارض بلندمدت مصرف داروهای خواب آور چیست؟

 •  تشنج، بی خوابی، هذیان، اضطراب، افسردگی، سردرگمی، توهم، تعریق شدید، و افزایش ضربان قلب از جمله عوارض بلندمدت مصرف داروهای خواب آور هستند.

5. مسمومیت با قرص خواب آور چه علائمی دارد؟

 • کما، تنفس آهسته یا سطحی، کاهش ضربان قلب، پاراسومنیا یا خواب پریشی، و تشنج از جمله علائم مسمومیت با قرص خواب آور هستند.

 

 

پیشنهاد مقالات دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!